Taittinger - Comtes de Champagne 2013 MAGNUM (150cl.)
Taittinger - Comtes de Champagne 2013 MAGNUM (150cl.)
Druerne til Comtes de Champagne kommer fra husets egne marker i de 5 Grand Cru kommuner Avize, Chouilly, Cramant, Mesnil-sur-Oger og Oger, et unikt stykke land med det bedste terroir for Chardonnay og på bare 20 km. En lille procentdel (5%) af mosten er lagret på franske egetræsfade, det er med til at give Comtes de Champagne en fantastisk balance og en ristet note i finalen.
Hos Taittinger er man meget bevidste om at stor Chardonnay Champagne skal lagres længe for at modne til sit fulde potentiale og derfor ligger Comtes de Champagne minimum 10 år i husets dybe kalkkældere før de bliver frigivet til stor glæde for alle Champagne elskere.
![]() |
Hillerød VinKompagni ApS / Maximum WineFrejasvej 32, 3400 Hillerødtlf: 34 110 100, mail@hilleroedvinkompagni.dkhttp://hilleroedvinkompagni.dk |