Albert Sounit Crémant de Bourgogne Demi Sec "Cuvée prestige"
Albert Sounit producerer nogle skønne bobler fra deres domaine i Rully i det sydlige Bourgogne. Denne Cuveé Prestige er baseret på Pinot Noir, Chardonnay og en lille andel Aligoté.
Albert Sounit Crémant de Bourgogne Demi Sec "Cuvée prestige" 12,5 % alk. 75 cl.
Albert Sounit har et stort navn i Danmark, hvorfor? Jo fordi domainet er ejet af danskere, det gør altid en forskel.
Vinene vinificeres af Sebastián, som er franskmand og har arbejdet på flere anerkendte domainer. Hans stil er ren og elegant, vinene fra hans hånd har typisk en god portion syrer og mineralitet. Albert Sounit har altid produceres meget Crémant, hvilket de også gør i dag. Deres Cuvée de Prestige niveau er Crémant lavet på Pinot noir, Chardonnay og Aligoté.
Denne Demi-sec er en perfekt ledsager til kransekagen eller til dem som ikke ønsker deres bobler knas tørre.
![]() |
Hillerød VinKompagni ApS / Maximum WineFrejasvej 32, 3400 Hillerødtlf: 34 110 100, mail@hilleroedvinkompagni.dkhttp://hilleroedvinkompagni.dk |