Montigoli - Amarone della Valpolicella
Montigoli er en nageociant i Veneto, som opkøber druer fra andre producenter i hele Valpolicella. Vinen er af moderne karakter og fylder munden ud med modne og sødmefulde noter.
Montigoli - Amarone della Valpolicella 2019
Montigoli amarone er produceret på 70 % Corvina Veronese, 15 % Rondinella og 15 % Corvinone. Vinen lagres i 18-24 måneder på store fudrés. Vinen flasket og sættes på markedet. Dejlig frisk og frugtrig amarone, som mange forbinder med den type. Druerne kommer fra 5 kommuner i Valpolicella. Disse kommune er alle beskyttet af Lessini-bjergene mod nord og Gardasøen i vest. Fremragende område til vinmarker.
Denne vin har en klassisk mørkerød farve, med brunlige hints. Duften af præget af modne frugter som svesker, blommer og rosiner. Smagen er rig og intens. Masser af blødhed og sødme, som varmer munden sammen med de 15 % alkohol. Eftersmagen giver lidt mere kant og har lidt bitterhed som mørk chokolade. God balance i vinen, som fungerer godt til et stykke rødt kød eller modne oste. Bør serveres ved 16 grader.
![]() |
Hillerød VinKompagni ApS / Maximum WineFrejasvej 32, 3400 Hillerødtlf: 34 110 100, mail@hilleroedvinkompagni.dkhttp://hilleroedvinkompagni.dk |