Pierson-Cuvelier - Millésime Champagne 2015 12% alk.
449,95 DKK
Millésime 2015 fra Champagne Pierson Cuvelier er en forholdsvis ung årgangschampagne – en sprød og elegant Blanc de Noirs. Den har mange fine bobler og en dejlig sprødhed.
Model/varenr.:
1000-300-10-10-52
Pierson-Cuvelier - Millésime Champagne 2015 12% alk. 75 cl.
Pierson Cuveliers årgangschampagner fadlagres og tilføres derved lette noter af vanilje. Francois Pierson ønsker ikke en kraftig fadsmag i sine champagner – blot at give champagnen lidt mere fylde, karakter og rundhed samt give plads til dens milde blomster- og bærnoter.
Nyd den som en luksuriøs apéritif eller til mad, som f.eks. kalveculotte m/svampe og løg eller prøv den til til fisk eller ost.
100% Pinot Noir, Brut, Grand Cru.
Anbefalet
Andre købte også
Tilbehør
![]() |
Hillerød VinKompagni ApS / Maximum WineFrejasvej 32, 3400 Hillerødtlf: 34 110 100, mail@hilleroedvinkompagni.dkhttp://hilleroedvinkompagni.dk |